Białoruś. Biznesmen Jury Czyż obwiniony  Ze świata

Temat: Białoruś

  • Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów
  • Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny
  • Największa denominacja w opowieści. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty
  • Białoruś karze urzędników za podwyżki. "Spektakl Łukaszenki"
  • Łukaszenka przeciwny "hurtowej prywatyzacji"

Jednego z w najwyższym stopniu wpływowych do niedawna białoruskich biznesmenów Jurego Czyża oskarżono o uchylanie się od czasu płacenia podatków w szczególnie dużym rozmiarze. Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik białoruskiego Komitetu Bezpieczeństwa Urzędowego (KGB).

- Oskarżono go o uchylanie się od płacenia podatków przy szczególnie dużym rozmiarze - powiedział agencji BiełTA rzecznik KGB Dźmitry Pabiarżyn.

Dodał, że Czyż, który został zatrzymany 11 marca, pozostaje w areszcie. Zbyt przestępstwo zarzucane Czyżowi grozi kara ograniczenia wolności do lat 5 lub pozbawienie wolności od 3 do 7 lat z konfiskatą mienia.

Białoruś karze urzędników za podwyżki. "Spektakl Łukaszenki"

Po zatrzymaniu Czyża KGB poinformowało, iż wraz z nim zatrzymano szereg osób podejrzewanych na temat dopuszczenie się tego danego przestępstwa lub wspólnictwo.

Wpływowy biznesmen

Czyż jest okazicielem wielosektorowego koncernu Triple i prezesem rady nadzorczej lokalu piłkarskiego Dynamo Mińsk.

Był jednym z przedsiębiorców objętych w 2012 roku kalendarzowego sankcjami ekonomicznymi Unii Europejskiej wobec pogarszającej się sytuacji praw człowieka na Białorusi, w związku z finansowym wspieraniem reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Ze spisu podmiotów otoczonych sankcjami wykluczono go dopiero polski, gdy UE zniosła sankcje wobec 170 mieszkańcówrezydentów Białorusi, w tym Łukaszenki.

Jeszcze niedawno Czyż był uznawany za poszczególnego z najbardziej wpływowych biznesmenów kraju. Działał w m. in. sektorze energetycznym, ogólnobudowlanym, transportowym, farmaceutycznym, gastronomicznym jak i również turystycznym. W ubiegłym roku został zatrzymany współwłaściciel Triple’a Kazbek Japrincew. Niezależne publikatory informowały, że zarzucono jemu próbę wyprowadzenia za granicę kapitału wartości 30-90 mln dol.