ARR: produkcja drobiu w Naszym kraju będzie nadal rosła

Ta branża ma okazję na spory wzrost. Bo lubimy jeść to mięso

Agencja Rynku Rolnego prognozuje, że produkcja drobiu na terytorium polski będzie nadal rosła, choć już nie naprawdę szybko jak dotychczas. Zaporą będą ograniczenia w eksporcie oraz spadek opłacalności produkowaniu ze względu na niskie ceny. Urośnie spożycie drobiu.

"Przy ograniczonych możliwościach zwiększania eksportu ceny kurczaków będą utrzymywały się na niskim pułapie (... ). Czynnikiem ograniczającym spadek cen będzie rosnąca konsumpcja tego mięsa przy Polsce oraz w Unii Europejskiej" - prognozują analitycy Agencji Rynku Rolnego.

Ile za mięso?

Odrobina stopionego lodowca w butelce. Za ten smak zapłacisz 400 złotych

Według nich, w czerwcu tego roku cena skupu kurcząt brojlerów będzie kształtowała się w stopniu 3, 20-3, 40 zł za kg, a w czerwcu trzy, 30-3, 50 zł/kg.

W 2016 r. nastąpił niezahamowany wzrost produkcji drobiu przy Polsce. Szacuje się, hdy produkcja żywca drobiowego wyniosła ponad 3, 3 mln ton i była o 17 proc. większa niż w roku poprzednim. Jak na przykład zauważają eksperci, rozwój produkcji wynikał głównie z ewentualności zwiększania sprzedaży zagranicznej, zaś w mniejszym stopniu wraz ze wzrostu popytu wewnętrznego.

Do zwiększania produkcji zachęcała opłacalność produkcji, utrzymująca się pomimo niskiego poziomu opłat zbytu.

Ceny drobiu w ubiegłym roku spadały, w poszczególnych miesiącach 2016 r. były o 4–11 proc. niższe niż po roku 2015. Według danych empirycznych GUS, w grudniu u. br. średnia cena żywca drobiowego w Polsce wyniosła 3, 53 zł/kg jak i również była o 5 proc. niższa niż przed rokiem.

Więcej drobiu

Zdaniem analityków, w 2017 r. produkcja drobiu będzie ciągle rosła. Jednak uwzględniając utrzymujący się spadek cen jak i również malejącą rentowność produkcji, dynamika wzrostu prawdopodobnie zmniejszy się do ok. 5 proc.

W ubiegłym roku kalendarzowego znacząco wzrósł eksport drobiu, bo aż o 19 proc., wywieziono go więcej niż 1, 2 mln, zostały to głównie kurczaki. Naszego kraju drób jest bardzo konkurencyjny cenowo, a do zwiększenia sprzedaży zagranicznej zachęcał stopień cen eksportowych, który przewyższał ceny uzyskiwane na branży krajowym.

W sumie eksportowane jest ok. 30 proc. całej produkcji drobiu w naszym kraju.

Gdzie oferujemy?

Sklepowe lady kompletne podróbek. "Sytuacja jest krytyczna"

Polskie kurczaki, indyki, kaczki i gęsi trafiają przede wszystkim na rynek unijny (80 proc. eksportu), gdzie w styczniu-listopadzie u. br. wyeksportowano ich 0, 9 mln ton. Najwięcej sprzedawane wydaje się w Niemczech (16-proc. uczestnictwo w eksporcie), Wielkiej Brytanii (9 proc. ), po Czechach i Holandii (po 7 proc. ) i we Francji (6 proc. ).

Wywóz na rynki pozaunijne zwiększył się do odwiedzenia 0, 2 mln dźwięk, tj. 34 proc. przy porównaniu z skutkiem tego okresem 2015 r. i stanowił 20 proc. wolumenu eksportu ogółem. Głównymi kierunkami zbytu, poza UE, były: Ukraina (6 proc. ), Hongkong (3 proc. ) i Chiny, Benin i Kongo (po 2 proc. ).

Jak wskazuje Instytut Ekonomiki Produkcji i Produkcji Żywnościowej, właściwości dietetyczne a także łatwość przygotowania potraw wraz z mięsa drobiowego wpływały w dynamiczny wzrost jego konsumpcji w ostatnich latach. Po 2016 r. spożycie drobiu podwyższyło się o 1, 4 kg do 28, 5 kg na mieszkańca. W 2000 r. spożycie drobiu wyniosło tylko 14, siedmiu kg na osobę.

Według danych GUS, po 2016 r. ceny detaliczne mięsa drobiowego były na temat 2, 3 proc. mniejsze niż w 2015 r., kiedy ceny mięsa wieprzowego i wołowego wzrosły właściwie o 1, 5 proc. i 0, 5 proc. Przewiduje się, że w 2017 r. konsumpcja drobiu wzrośnie o 2 proc. do 29 kg w mieszkańca, do czego przyda się niski poziom opłat detalicznych tego mięsa i jego konkurencyjność wobec mięsiwa czerwonego.

Automatyzacja procesów w marketingu - czy się opłaca?