Francja - zakaz używania pestycydów - ochrona pszczół

Francja w ramach opieki pszczół wprowadza przepisy ostrzejsze niż w całej UE

Francja wprowadziła zakaz użycia pięciu pestycydów - neonikotynoidów, które według władz zabijają pszczoły. To pójście o krok dalej niż cała Unia Europejska, która zakazała używania trzech neonikotynoidów.

Podczas gdy w 2018 roku UE zabroniła używania trzech pestycydów: imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu, Francja dorzuciła do tego kolejne dwa a mianowicie tiakloprid i acetamiprid. Zakaz dotyczy zarówno upraw na polach, jak i w szklarniach, opisuje "The Telegraph".

Francja zakazuje pestycydów w ramach ochrony pszczół

Francuscy rolnicy bojkotują jednak uchwałę władz, wskazując, że odrzucić mają wobec zakazanych środków żadnych alternatyw, które naprawdę skutecznie pozbywają się szkodników na polach uprawnych. Nie zaakceptować zgadza się z tym francuska agencja zdrowia ogólnego, według której istnieją "wystarczająco efektywne" alternatywy dla neonikotynoidów. Rolnicy wskazują także, że kwestia, czy neonikotynoidy oddają niedźwiedzią przysługę pszczołom, wciąż jest sporna i niewystarczająco udowodniona naukowo.

Neonikotynoidy zostały utworzone w latach 90., istnieją związkami strukturą podobnymi do nikotyny i atakują program nerwowy owadów. Miały ów lampy być mniej szkodliwe niż starsze pestycydy i dziś są powszechnie używane przy rolnictwie do pryskania m. in. upraw owoców, zboża czy rzepaku.

Według aktywistów ekologicznych, neonikotynoidy zabijają pszczoły i przyczyniają się do tak zwanego CCD - "zespołu wymierania pszczół" (z ang. Colony Collapse Disorder - dosłownie "Zespołu Załamywania Kolonii"). Naukowe doświadczenia, cytowane przez "Telegraph", pokazywały, że pszczoły mogą dosłownie "uzależniać się" od tych środków, co powoduje obok nich zaburzenia pamięci jak i również nawigacji w trakcie lotu, a także problemy wraz z rozmnażaniem i zmniejszoną ochrona na choroby.

Neonikotynoidy - szkodliwe czy nie?

Jak jednak opisywał przy "Polityce" Marcin Rotkiewicz, szkodliwość neonikotynoidów jest faktycznie sporna. Przyczyny wspomnianego zespołu wymierania pszczół nie są do odwiedzenia końca zbadane i wydaje się być ich co najmniej kilka, w niniejszym grzyby i wirusy. Nie wiadomo, na ile istotnie wspomniane pestycydy mogą przyczyniać się do CCD.

Jednocześnie badania z rubryk uprawnych, cytowane przez Rotkiewicza, an opublikowane w magazynie "Science" wskazują, iż ciężko jednoznacznie określić wpływ neonikotynoidów na pszczoły. Dodatkowo, doświadczenia jasno pokazujące szkodliwość neonikotynoidów dla owadów zostały prowadzone w warunkach laboratoryjnych, w którym miejscu pszczoły zetknęły się wraz z dawkami pestycydów, które odrzucić występują na rzeczywistych uprawach.

Dodatkowo, niektórzy aktywiści zajmujący się ochroną pszczół, cytowani przez "Telegraph", pokazują, iż zakaz może wręcz zaszkodzić pszczołom, bo chłopi zaczną używać przez wówczas bardziej szkodliwych środków.

Niezależnie jednak od oddziaływania pestycydów na pszczoły, bez wątpliwości kwestia ich ochrony wydaje się być kluczowa dla bezpieczeństwa ludzkości. Owady bowiem zapylają ok. 90 proc. flory na Ziemi, a tylko w Polsce praca pszczół "warta jest" - podług wyliczeń Greenpeace - poniekąd do 4 miliardów złotych. Według ostrzeżeń ONZ wraz z 2017 roku zaś, czterdzieści proc. owadów zapylających - szczególnie pszczoły i motyle - zagrożone są globalnie wyginięciem.

Chiński genetyk oskarżony przez władzę