Dolly - pierwsza sklonowana owca przyszła na świat dwadzieścia lat temu

20 lat wstecz sklonowano owcę Dolly. Dziś jest muzealnym eksponatem

5 lipca 1996 r. we wsi pod Edynburgiem narodził się pierwszy ssak sklonowany metodą transplantacji jąder komórkowych. Było to możliwe za pomocą pracy dwóch naukowców: prof. Keitha Campbella i prof. Iana Wilmuta. Dolly otrzymałą imię na cześć wokalistki Dolly Parton.

Prof. Campbell, który pod koniec 2012 roku odwiedził Polskę, podczas spotkania w Środek Nauki Kopernik w Stolicy polski mówił, że nikt odrzucić wierzył w powodzenie tego eksperymentu.

Pierwsza takowa owca

Klony ssaków rodziły się wcześniej tylko z telefonów komórkowych embrionalnych. Pierwsze przyszły w świat w 1984 r. w Cambridge w Ogromnej Brytanii. W 1995 r. narodziły się też po Instytucie Roslin. Był to wstęp do kolejnych, przełomowych badań.

Gdy po Edynburgu rodziła się Dolly profesor Campbell… przebywał dzięki wakacjach. A prof. Wilmut w swoim domu a mianowicie pracował w ogrodzie. Przy narodzinach było jedynie kilkanaście osób, tylko te które były absolutnie niezbędne.

Owcę sklonowano z gruczołu mlekowego 6-letniego zwierzęcia rasy Finn-Dorset. Pobrano z niego komórki, z których wyjęto jądro komórkowe zawierające surowiec genetyczny i przeniesiono je do komórek jajowych owcy rasy Scottish Blackface, które wcześniej opróżniono z jej własnego jądra.

Tak spreparowane jajeczka trzeba było pobudzić do rozwoju. Wilmut i Campbell wykorzystali do odwiedzenia tego impuls elektryczny, pod wpływem którego komórka rozpoczęła się dzielić tak, jakim sposobem zwykła zapłodniona komórka jajowa. Uzyskany w ten sposób zarodek wszczepiono owcy, jaka 5 lipca urodziła owieczkę Dolly.

Wiele nieudanych prób

Była to złożona procedura. Zanim się powiodła, naukowcy przeprowadzili aż 277 prób transferu jądra, aby uzyskać 29 zarodków, które wszczepiono kilkunastu owcom, przeważnie wszczepiano po 2-3 embriony. Z nich wszystkich narodziła się tylko jedna owieczka - Dolly.

Zaraz po narodzinach Dolly badacze zorientowali się, że eksperyment najprawdopodobniej się powiódł – owca-matka zastępcza miała łepetynę pokrytą czarną sierścią. Natomiast Dolly miała jasne umaszczenie, na przykład owce rasy Finn-Dorset.

Foto: Rex Features/JAMES FRASER, Rex Features / East News Dolly i profesor Wilmut

Badania potwierdziły, że Dolly jest klonem. Nie starzała się prędzej niż jej rówieśnicy. Nie wykryto u niej schorzeń typowych dla starszych osobników. Sama została matką sześciu owieczek, pierwsza z wymienionych przyszła na świat w 1998 r. , następujące urodziły się w 1999 i 2000 r.

We wrześniu 2000 r. Dolly zachorowała na owczy gruczolakorak płuc, wywoływany za pośrednictwem wirusy. W tym samym czasie zachorowały też inne owce pozostające pod opieką Instytutu Roslin. Rok później wykryto u niej chorobę zapalną stawów. Skutecznie ją wyleczono. Ale w 2003 r. tomografia komputerowa wykazała, że owca ma guzy na płucach. Ze aspektów humanitarnych postanowiono ją uśpić 14 lutego 2003 r. Dolly przeżyła ponad 6 lat.

Foto: Forum Polska Agencja Fotografów Dolly jako eksponat w muzeum w Edynburgu

Po zgonu została spreparowana i przekazana przez Instytut Roslin do Narodowego Muzeum Szkocji po Edynburgu. Jest jednym spośród najczęściej oglądanych eksponatów.

Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Decydujące godziny, wojna nerwów. Jakie możliwości zaproponują Grecy? Ze świata