«Jabłka po 1, 5 zł za kg oznaczają kooperację z Putinem»  Informacje

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

  • Sadownicy domagają się zmian w sankcjach. Chcą wywozić do Rosji
  • Rosyjskie embargo szkodzi sadownikom. Zapowiadają protesty
  • Embargo nam nie straszne. Polska żywność robi furorę w Berlinie
  • Jak nie do Rosji, to w innym miejscu. Polska poradziła sobie z embargiem
  • Rosja przekupi Grecję i złamie Europę? "W sprawie embarga UE powinna mówić jednym głosem"

Kupowanie jabłek w sieciach handlowych poniżej 1, 5 zł za kilogram znaczy współpracę z Putinem i szkodzenie polskiemu rolnictwu - uważa minister rolnictwa Firm Sawicki. Poinformował, że wystąpił do UOKiK o skłonienie sieci, by zaprzestały używania cen dumpingowych.

KE: Polska była czołowym unijnym eksportem owoców jak i również warzyw do Rosji

- Kupowanie jabłek przez Polaków w sieciach poniżej 1-wszą, 50 zł za kilogram jest współpracą z Putinem i szkodzeniem polskiemu rolnictwu, polskiej przedsiębiorczości, polskiemu przetwórstwu. Zachęcam także konsumentów dodatkowo, by widząc na półce tego typu towar, nie w każdym przypadku po niego sięgali a mianowicie mówił szef resortu rolnictwa na konferencji prasowej.

Skuteczne działania

Poinformował, że po środę wystąpił ponownie do odwiedzenia prezesa UOKiK Adama Jassera o to, by skłonił sieci handlowe do zaprzestania stosowania cen dumpingowych. - Wczoraj po raz kolejny wystąpiłem do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów, do pana ministra Jassera o to, by tymże razem nie udając, ale rzeczywiście sprawdzając, podjął skuteczne działania na rzecz ukrócenia praktyk dumpingowych stosowanych przez sieci - zaznaczył.

- Oczywiście można w każdej sytuacji się wytłumaczyć, że po warunkach rynkowych udowodnienie zmowy jest bardzo trudne. Faktycznie najczęściej nam odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ale to, co wydaje się trudne od strony prawnej, to okazuje się bardzo oczywiste od strony użytkowej - dodał.

Sawicki mówił też, że fabrykanci i izby rolnicze skarżą się, że sieci komercyjne nie traktują ich na partnersku.

Wojna handlowa Rosji

Odtwórz: Rosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego" Rosja czyha na obce majątki. "To naruszenie upoważnienia międzynarodowego" Fot. TVN24 Biznes i Glob

Co to jest Moneteasy? Wywiad z Tomaszem Świtą