Czesi palą na potęgę. «Po 27. roku życia wówczas nieszkodliwe»  Informacje

Temat: Czechy

  • Czechy: bakterie salmonelli w polskim mięsie drobiowym
  • Polskie mięso pod czeskim nadzorem. Komisja Europejska przypomina o zasadach
  • "Salmonella w wołowinie wraz z Polski". Czeski minister anonsuje kontrole
  • Prawny spór o Krecika. "Chciałam nadal cieszyć dzieci"
  • Zielone światło od czasu premiera. Odszkodowania dla czeskich Kościołów będą opodatkowane

W Czechach palacze egzystują ponad 40 proc. osób w wieku od 15 do 24 roku egzystencji. Czechy to również kolejny kraj Unii Europejskiej, w którym palenie w lokalach jest całkowicie akceptowane.

Chmury dymu papierosowego istnieją nieodłączną częścią klimatu czeskich gospód i kawiarni. Lokalni nie wyobrażają sobie, żeby zdołało go zabraknąć w obszarach publicznych. To upodobanie znajduje odzwierciedlenie w konkretnych danych.

S&P potwierdza rating Czech. Nadal "AA-"

Szkodliwość palenia

Autorzy raportu na temat stanie zdrowia społeczeństwa czeskiego, opracowanego przez Uniwersytet Karola w Pradze, pytali podopiecznym szkół podstawowych, czy palenie jest szkodliwe. Jedynie połowa z nich stwierdziła, hdy bardzo. Dodatkowo – praktycznie każdy z pytanych chciał palenia, zaś rekordziści posiadali okazję zapalić swojego głównego papierosa w wieku dziewięciu lat.

Podobne wiadomości zebrali twórcy rocznego referatu ministerstwa zdrowia o będzie zdrowia obywateli. Zgodnie z ich ustaleniami popularność palenia wypływa z kombinacji dwóch czynników – łatwiej dostępności tytoniu oraz wielkiej tolerancji gwoli palenia tytoniu w czeskim prawie. Obecnie Czechy będą jedynym krajem Ue, po którym nie tylko nie maleje liczba palących, jednak wręcz rośnie. Alarmujący wydaje się również fakt, że większość palaczy uzależnia się od czasu nikotyny przed ukończeniem 18 roku życia.

Rekordowe odszkodowanie dla żony palacza. W kolejce ponad pięć tys. kolejnych pozwów

Silne lobby

Jednak zakazu palenia w miejscach publicznych, a zwłaszcza w gospodach i restauracjach od wielu lat nie udaje się wprowadzić. - Miejmy nadzieję, że tym razem wreszcie się to uda - mówi Jirzi Jerzabek z ruchu Czechy Bez Dymu i zwraca uwagę, hdy dziś Czechy są jednym krajem UE, w którym taki zakaz nie wiąże. - Wynika to z faktu, że mamy tutaj silne lobby tytoniowe- dodaje.

Intensywne próby batalii z paleniem tytoniu kierowane są praktycznie od 2006 roku. Jednak od tamtej pory udało się wyłącznie uchwalić zakaz palenia w szkołach, instytucjach opieki zdrowotnej i środkach komunikacji zbiorowej.

Będzie zakaz?

Całkowitemu zakazowi palenia po lokalach gastronomicznych sprzeciwiają się sami restauratorzy, którzy sądzą, że sprawę tę musi uregulować rynek, a nie odgórne przepisy. Jak powiada portalowi iDNES. cz Vaclav Starek ze stowarzyszenia hosteli i restauracji „Już dzisiaj jest przecież 60 proc. restauracji, w których obowiązuje zakaz palenia tytoniu”.

Starek pomija jednak argument, że dane te tyczą jedyne największych miast – Pragi i Brna. Wraz z świecą można szukać owego typu lokali w odmiennych, mniejszych miastach. Dla przykładu w Usti nad Łabą dzięki sto restauracji zakaz palenia obowiązuje jedynie w pięciu.

Postawa głowy państwa

W walce z tytoniowym nałogiem nie pomaga również postawa obecnego prezydenta republiki Milosza Zemana, który nie tylko bardzo często jawnie pali papierosy, ale też wyraża opinię, że po pewnych okolicznościach nie będą one szkodliwe.

Pozwólcie, abym poradził państwa pociechom podobne postępowanie – by poczekały aż będą posiadały 27 lat, a następnie paliły bez żadnego ryzyka.

Milosz Zeman, prezydent Czech

- Chciałbym państwu zwrócić uwagę, że zacząłem palić w wieku 27 lat, kiedy mój ciało był już całkowicie rozwinięty i tytoń nie był dla niego niebezpieczny a mianowicie powiedział w ubiegłym roku prezydent Czech w okresie wizyty w fabryce jednego z producentów papierosów. Głowa państwa pozwoliła sobie także na pewną sugestię: „Pozwólcie, abym poradził państwa wychowankom podobne postępowanie – aby poczekały aż będą posiadały 27 lat, a potem paliły bez żadnego ryzyka”.

Ceny paliw w pierwszych dniach listopada 2016 roku