BIK: Banki udzieliły aż o 13, 5 proc. większą ilość kredytów mieszkaniowych

Banki udzieliły o 13, 5 proc. większą ilość kredytów mieszkaniowych

Banki udzieliły łącznie 20, jednej tys. kredytów mieszkaniowych w łączną wartość 5, 177 mld zł w październiku 2018 r. - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Stanowi to wzrost o 13, 5 proc. po ujęciu liczbowym i postęp o 25, 6 proc. w ujęciu wartościowym po porównaniu do października 2017 r.

W początkowych dziesięciu miesiącach 2018 r. banki udzieliły łącznie 193, 3 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 47, 4 mld zł. Oznacza to, że w zestawieniu z z analogicznym okresem 2017 r. banki udzieliły o 9, siedmiu proc. więcej kredytów mieszkaniowych i na kwotę na temat 19, 8 proc. lepszą.

BIK: Banki udzieliły aż o 13, 5 proc. więcej kredytów mieszkaniowych

"Październik 2018 r. to obecnie kolejny rekordowy miesiąc dla kredytów mieszkaniowych. Na bardzo dobrym wrześniu jeszcze lepszy okazał się październik, w którym wartość udzielonych pożyczek wzrosła o 11, 8%. Łącznie wartość udzielonych kredytów po pierwszych 10 miesiącach tego roku wynosi w tej chwili 47, 4 mld złotych. Wartość sprzedaży kredytów w tym segmencie w naszej opinii jeszcze przez pewny okres (dwa - 4 kwartały) będzie napędzana wzrostem cen mieszkań. Dwucyfrowa dynamika wzrostu wartości udzielonych kredytów hipotecznych w ujęciu wartościowym (19, 8 proc. ) została uzyskana przy wzroście cen nieruchomości, lecz na poziomie niższym od dynamiki postępu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych. Ponadto wysokiej dynamice przyrostu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych towarzyszy o połowę niższa dynamika wzrostu wolumenu udzielanych kredytów mieszkaniowych" - mówił główny analityk Biura Wiadomości Kredytowej Waldemar Rogowski.

Zjawisko to wynika ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych. 62 proc. wartości udzielonych w czasie styczeń - październik 2018 r. kredytów mieszkaniowych przypada na kredyty powyżej 250 tys. zł. Dynamika udzielanych kredytów hipotecznych w poszczególnych przedziałach kwotowych jest poza tym zróżnicowana. W dwóch najniższych przedziałach kwotowych do stu tys. zł oraz 100-150 tys. dynamika dziesięciu głównych miesięcy 2018 r. przy relacji do dziesięciu miesięcy 2017 r. w ujęciu liczbowym jest ujemna, właściwie (-17, 5 proc. ) oraz (-4, 7 proc. ). Również w ujęciu wartościowym dynamika w tych przedziałach jest ujemna odpowiednio (-16, 2 proc. ) oraz (-4, 1 proc. ).

Zobacz również: 2, 5 mln Polaków ma ponad 45 mld zł długów

"Najwyższa dynamika zarówno wolumenu, jak na przykład i wartości dotyczy pożyczek z przedziału > 350 tys. aż (39, 5 proc. ) w liczbach i (38, 2 proc. ) wartościowo, w stosunku do dziesięciu pierwszych miesięcy 2017 r. Za rozwój na rynku kredytowym replikują więc w większości opony udzielane na kwotę poniżej 350 tys. zł. Wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych oferowane są z dwóch powodów - wzrostu cen budynków i wzrostu zdolności kredytowania gospodarstw domowych (wzrostu przychodów przy niskich stopach procentowych)" - wyjaśnił Rogowski.

Miesięczny odczyt Indeksu Klasy portfela kredytów mieszkaniowych po październiku 2018 r. wyniósł (0, 78 proc. ), co potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego zaryzykowania kredytowego związanego z takimi kredytami. W ostatnich 12 miesiącach (październik 2018 do odwiedzenia października 2017) jakość portfela jeszcze się poprawiła, o jakich kwestiach świadczy spadek Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych o (-0, 17 proc. ).

"Na razie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć w wzrost szkodowości tych pożyczek, a skutkiem tego na wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Musimy aczkolwiek pamiętać, że kredyty mieszkaniowe udzielane są na sporo lat, a co zbyt tym idzie, narażone będą na ryzyko związane wraz z cyklem gospodarczym. Wzrost bezrobocia, spadek dochodów gospodarstw jak i również ewentualny wzrost stóp procentowych wpłynie na wzrost wskaźnika DTSI, będącego relacją obciążeń z tytułu obsługi posiadanego zadłużenia do wartości dochodów" - podsumował główny analityk BIK.

Cenniejsza niż myślisz. O prawdziwej wartości wody