Forum Innowacyjnego Węgla ma promować m. in. czyste technologie węglowe  Surowce

Temat: Polski wegiel

  • "Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW
  • Kilkadziesiąt tysięcy osób dostanie po 10 tysięcy złotych
  • Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się najlepszy wynik importu "czarnego złota" spośród zagranicy
  • Przegląd prasy: Wytwórce węgla inwestują na potęgę
  • Miliony na podwyżki na rzecz górników. Porozumienie w górniczej spółce

Katowicki zespół Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchomił portal internetowy Forum Innowacyjnego Węgla, będący kompilacja wiedzy na temat tak zwanym. czystych technologii węglowych - zarówno w ramach spalania owego paliwa, jak i również jego gazyfikacji czy upłynniania.

To pierwsza taka inicjatywa, służąca upowszechnieniu informacji o tak zwane. czystym węglu, adresowana także do ekspertów czy podmiotów zainteresowanych stosowaniem innowacyjnych technologii i inwestowaniem w odrzucić, jak i do indywidualnych odbiorców węgla, korzystających z tego paliwa do ogrzewania domów.

- Zauważyliśmy potrzebę rynku, aby na jednym blogu zgromadzić wszelkie dostępne informacje związane z czystym węglem i nowymi technologiami w tej dziedzinie, zarówno w aspekcie robót badawczych, jak i możliwości ich wdrożenia - wyjaśnił dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza.

Zadania ARP

Polska wyda miliardy na górnictwo. Zielone światło z Brukseli

Śląski wydział Agencji monitoruje sytuację po sektorze węglowym na zarządzenie Ministerstwa Energii. W przeszłym roku Agencja uruchomiła wortal Polski Rynek Węgla dostarczający informacji m. in. o bieżącej kondycji branży górniczej oraz analiz dotyczących branży międzynarodowego, także w zakresie osiąganych i prognozowanych wartości węgla. Nowy portal o innowacyjnym węglu ma być krokiem ku upowszechnienia technik, mogących stanowić przyszłość tej branży.

Partnerami ARP w tym przedsięwzięciu są Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla po Zabrzu. Dyrektor naczelny GIG Stanisław Prusek wskazuje, iż portal może nie tylko dostarczać wiedzę na rzecz czystych technologii węglowych, jednak także służyć pozyskiwaniu udziałowców, którzy np. chcieliby zainwestować w technologie będące obecnie na wczesnym etapie badań.

Częścią portalu wydaje się m. in. baza zasobów dostępnych technologii czy petentów, będących w różnej fazie zaawansowania: od badawczej jak i również laboratoryjnej, poprzez fazę testów i pilotażu, po zadania gotowe do wdrożenia i komercjalizacji. Portal jest prosty na informacje w tym zakresie z różnych centrów badawczo-rozwojowych. Platforma dostarcza także informacji na temat dostępnych źródeł finansowania tego typu projektów.

Zgromadzone po portalu informacje dotyczą zarówno czystej produkcji węgla, jego transportowania i przetwarzania, jakim sposobem i sposobów ograniczenia emisji szkodliwych substancji powstających obok spalaniu węgla, a także wszelakich możliwości zagospodarowania tego powietrza w sposób minimalizujący jego wpływ na środowisko prawdziwe - powietrze, wodę i glebę.

Zastosowanie węgla

Dyr. Paszcza podkreśla, że intencją pomysłodawców przedsięwzięcia było uświadomienie szerokiej grupie odbiorców, że dotychczasowe postrzeganie węgla jak paliwa służącego wyłącznie do odwiedzenia wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest niewystarczające, gdyż możliwości zastosowania węgla będą obecnie znacznie szersze.

- Dlatego tak ważna jest wymiana informacji na temat nowych projektach, które istnieją opracowywane i wdrażane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zebranie wszelkich technologii w jednym rejonie powoli wydzielić projekty wraz z uwzględnieniem ich przeznaczenia i stopnia zaawansowania, a również określić, czy jest wówczas faza badawcza czy obecnie technologia dojrzała - wskazał dyr. Paszcza.

Polacy trują się obok ogniu. Uważaj, zanim kupisz w sklepie "ekogroszek"

Czyste technologie węglowe mają służyć minimalizowaniu negatywnego wpływu spalania węgla na otoczenie. U dołu tym pojęciem kryją się np. innowacyjne instrumenty technologiczne pozwalające na produkcję paliw płynnych w procesie gazyfikacji węgla. Technologie te zezwoliłyby zagospodarować nadwyżki węgla, wykorzystując tym samym potencjał rodzimych kopalń.

Zmniejszenie emisji gazów

W ostatnich czasach na pierwszy plan po dziedzinie czystych technologii węglowych wybijają się zagadnienia tyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Stąd technologie te nierzadko utożsamiane są z przedsięwzięciami w zakresie CCS (Carbon Capture & Storage), czyli wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Portal zawiera również informacje o międzynarodowych systemach badawczych dotyczących problematyki nieskalanego węgla.

Forum Nowatorskiego Węgla, dostępne pod linkiem www.fiw.arp.pl, współpracuje z Platformą Transferu Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu. Częścią przedsięwzięcia jest newsletter, dzięki któremu zarejestrowani użytkownicy mogą na czasie otrzymywać informacje o świeżościach związanych z czystymi technologiami węglowymi.

Belka proponuje, by Polska nie wchodziła do ERM2 Informacje