Gazprom wstrzymał zakup rur na potrzeby Nord Stream 2  Surowce

Temat: Gazprom

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Pieniądze dla rosyjskiego giganta przejmą komornicy. Jest decyzja sądu
  • Odtajniono raport o umowach gazowych z Gazpromem. NIK wskazuje na błędy po negocjacjach
  • "Musimy iść do przodu". Polska chce przyspieszenia prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2

Gazprom wstrzymał wykonanie kontraktów z rosyjskimi firmami w zakup rur o dużej średnicy na potrzeby lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2, ponieważ uznał pierwotnego cenę za zbyt ogromną - podały w czwartek media rosyjskie.

Informację o zerwaniu kontraktów przekazały jako pierwsze dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant". "Wiedomosti" powołały się na pracowników przedsiębiorstwa, w sensie technicznym kontrahentem Gazpromu.

Dalsze negocjacje

Dziennik "RBK" zaznacza, że Gazprom odmówił w tej sprawie komentarza, jednak przedstawiciel koncernu metalurgicznego OMK, który jest nadrzędnym rosyjskim dostawcą rur gwoli Nord Stream 2, przyznał otrzymanie listu o zerwaniu umowy.

Przedstawiciel USA krytykuje energetyczny plan. "Niemcy się mylą"

Źródło w jednej z firm - producentów rur po rozmowie z "RBK" oceniło, że sytuacja nie świadczy większego problemu i określił ją jako targowanie się. Zapowiedziało także kontynuowanie negocjacji.

Według mediów kontrakty dotyczą przetargu na pracę rur w celu rozszerzenia sieci gazociągów mających zaopatrywać surowiec dla Nord Stream 2 (odcinek Griazowiec-tłocznia gazu Sławianskaja). Zerwane przez Gazprom umowy przewidywały dostarczenie za pośrednictwem rosyjskie firmy blisko 670 kilometrów rur.

Nie jest jasne, jaka część z nich już została dostarczona. Miało to nastąpić pomiędzy ostatnim kwartałem 2016 roku i pierwszym kwartałem roku 2017.

O projekcie

Nord Stream dwa to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być skończony do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terenie Ukrainy.

Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Czesi palą na potęgę. «Po 27. roku życia wówczas nieszkodliwe» Informacje