BM Reflex: na stacjach ponownie taniej  Surowce

Temat: Ropa naftowa

  • Ropa naftowa "bardzo szybko" zareagowała na zapowiedź USA. Szkolenie najwyżej od pół roku
  • Polska ogranicza import ropy z Rosji. Historyczne dane w sprawie dostaw
  • Amerykańscy producenci ropy z łupków zacierają ręce po woli OPEC
  • Droższa ropa i benzyna. Potężny huragan "pozamykał" rafinerie
  • Na Alasce odkryto gigantyczne złoże ropy. Największe od 30 lat

Ostatni tydzień listopada w krajowym rynku - adekwatnie z oczekiwaniami - przyniósł dalsze, choć niewielkie, obniżki średnich poziomów cen materiałów - informują analitycy BM Reflex.

W tymże tygodniu litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4, 68 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 4, 96 zł, oleju napędowego - 4, 55 zł, an autogazu - 2, piętnasty zł.

Ropa drożeje. Produkcja ograniczona na więcej

Taniej na temat kilka groszy

To określa spadki rzędu 1-3 śmieszne pieniądze na litrze w objętości tygodnia. Od połowy miesiąca benzyna i diesel potaniały odpowiednio o 5 jak i również 6 groszy na litrze, a LPG o 3 grosze na litrze.

W porównaniu do wartości sprzed roku benzyny jak i również diesel pozostają droższe średnio o 9-12 gr/l, jakkolwiek w przypadku autogazu koszty są niższe o jedenaście gr/l.

Zarówno w rynku hurtowym, jak i detalicznym nie widać gwałtownych zwyżek cen, co przynosi szanse na stabilizację opłat w ostatnim miesiącu roku kalendarzowego - podkreśla BM Reflex.

Źródło: BM Reflex Średnie ceny detaliczne paliw w poszczególnych wojwództwach

Decyzja OPEC

Kierowcy odetchną z ulgą. "Ceny na stacjach powinny spadać"

Wydarzeniem ostatniego tygodnia było niewątpliwie czwartkowe spotkanie OPEC i krajów spoza kartelu, na którym zapadła decyzja o przedłużeniu ograniczenia wydobycia ropy o 1, 8 mln baryłek dziennie na następne 9 miesięcy tj. w celu końca grudnia 2018 roku kalendarzowego.

Dodatkowo Libię i Nigerię (poprzednio wyłączone z porozumienia) także obowiązywać będą obniżone limity. Kraje te nie zaakceptować mogą łącznie przekroczyć maksymalnego wydobycia z 2017 roku (2, 8 mln baryłek dziennie). Decyzja umiarkowanie oddziałuje na ceny ropy naftowej, ponieważ została wyceniona za pośrednictwem rynek znacznie wcześniej.

Zgodnie z danymi Departamentu Energii USA zapasy ropy naftowej spadły 3, cztery mln baryłek. Wzrosły z kolei rezerwy produktów gotowych: benzyn i olejów odpowiednio trzy, 6 oraz 2, 7 mln baryłek.

A1. Adamczyk: umowy nan odcinek Tuszyn - Częstochowa po połowie roku