Ceny ropy rosną. W sobotę w Wiedniu spotkanie OPEC  Surowce

Temat: Ropa naftowa

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Naszym narodzie spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są ponownie powyżej 51 dolarów za baryłkę. Przed OPEC ciężka sobota a mianowicie kartel musi przekonać innych dostawców ropy, spoza struktury, aby również obniżyli produkcję surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Świeżym Jorku jest wyceniana na 51, 24 dolarów, po zwyżce o 40 centów, czyli o 0, 12 proc.

Brent przy dostawach na luty dzięki giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 23 centy do odwiedzenia 54, 12 dolarów zbytnio baryłkę.

Notowania ropy WTI od początku grudnia 2016 roku

Ostatnia aktualizacja:

Notowania ropy Brent od początku grudnia 2016 roku

Ostatnia aktualizacja:

Spotkanie OPEC

30 listopada państwa zrzeszone przy OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia materiału przez kraje kartelu do 32, 5 mln baryłek dziennie. Umowa ma zapoczątkować obowiązywać od początku 2017 r.

Rosja zadeklarowała zmniejszenie dostaw swojej ropy o 300 tys. baryłek dziennie - potwierdzają to źródła rządowe. Na niższe dostawy zgadza się też Oman.

W Wall Street kontynuacja wzrostów, umacnia się dolar

OPEC zaprosił na spotkanie przy sobotę w Wiedniu 14 producentów ropy, m. in. z Meksyku, Kazachstanu, Bahrajnu, Kolumbii, Egiptu, Trynidadu i Tobago, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Brunei. Kartel chce spenetrowania sprawy szerszej współpracy państw producentów ropy naftowej po zmniejszeniu dostaw na rynki paliw.

- Rynek zostanie śledził dyskusje OPEC i non-OPEC podczas tego urlopu - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny przy Ayers Alliance Securities przy Sydney.

- "Optymalny" poziom cen ropy to około 55 dolarów zbyt baryłkę, nie więcej, ponieważ jeśli cena mocniej urośnie na rynkach pojawi się więcej ropy - mierzy.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX przy Nowym Jorku zdrożała o 1, 07 dolarów, innymi słowy 2, 2 proc., do odwiedzenia 50, 84 dolarów zbytnio baryłkę.

Od periodu, gdy OPEC podjął rezolucję o zmniejszeniu dostaw swojej ropy, surowiec drożał o 12 procent.

BAS ma wątpliwości, co do zgodności opłaty paliwowej wraz z prawem UE