Wydaje tobie się, że wszyscy wokół mają wszystko, a cię na nic nie dziać? Poznaj ich sekret

Nie opuszcza cię uczucie, że wszyscy - koledzy z pracy, przyjaciele, sąsiedzi - ciągle gdzieś wyjeżdżają, kupują nowe przedmioty jak i również chodzą w fantastyczne miejsca? Tymczasem tobie wciąż tęskni pieniędzy i nie zdołasz pozwolić sobie na każde te wspaniałe rzeczy. I wiesz na pewno, hdy oni bynajmniej nie zarabiają dużo więcej niż ty. W czym tkwi sekret?

Sąsiad kupił nowy samochód, o którym ty masz możliwość tylko pomarzyć. Koleżanka z pracy właśnie wyjechała dzięki dwutygodniowe wakacje w luksusowym hotelu gdzieś w tropikach i bez przerwy wstawia dzięki Instagram zdjęcia, które zapierają dech w piersi. A twoja siostra kupiła trzypiętrowy dom z ogródkiem tuż obok Warszawy i zaprasza cię na parapetówkę.

I choć życzysz wykładzinom wszystkim jak najlepiej, wówczas gdzieś w głębi serca odczuwasz zazdrość. Ostatnie wakacje w ciepłych krajach miałeś 3 lata temu, twój piętnastoletni samochód właśnie stoi w warsztacie, a wszystkie oszczędności przelewasz na rachunek rozliczeniowy oszczędnościowe, na którym zbierasz na wkład własny na wymarzone mieszkanie. I ciągle nie zaakceptować wystarcza ci wypłaty do pierwszego.

Nic niesamowitego, że zaczynasz pytać sam siebie, co takiego wykonują ci wszyscy ludzie, hdy stać ich na owe wspaniałe rzeczy. Wiesz, hdy nie zarabiają więcej niźli ty. Może biorą pożyczki? Dostali spadek? Uprawiają hazard?

A może, w przeciwieństwie do ciebie, pojęli już najważniejszą mądrość odnośnie pieniędzy, ich posiadania i wydawania - możesz dysponować wszystko, co zapragniesz, pod warunkiem, że nie pragniesz mieć wszystkiego na raz.

Zdobycie każdej doskonałej rzeczy zawsze wiąże się z tym, że dzięki jakimś etapie zrezygnowaliśmy spośród innej wspaniałej rzeczy

Prawda jest taka, że zdobycie wszelkiej z tych rzeczy stało się efektem podjęcia szeregu wyborów. Każda z nich wiązała się z rezygnacją spośród czegoś właśnie po wówczas, by zdobyć tę rzeczową rzecz. Nie widzimy całkowitego procesu, tylko jego skutek, więc wydaje nam się, że komuś przyszło wówczas łatwo. Tymczasem kosztowało go to tyle samo wyrzeczeń, ile kosztuje nas otrzymanie tego, czego pragniemy.

Psychologowie zwracają uwagę, iż w bardzo dużym poziomie każdy z nas troszczy sie o to, by nasz status materialny było na nas widać. Nawet nieświadomie zaczynamy kupować droższe rzeczy, kiedy rosną nasze profity, choć niekoniecznie ich chcemy. I odczuwamy ogromny dyskomfort, gdy wydaje nam się, że odstajemy pod naszym względem od ludzi, którzy zarabiają podobnie.

W 1899 r. Thorstein Veblen w książce "Teoria klasy próżniaczej" opisał zjawisko 'konsumpcyjnego szpanu', które polega w tym, że bogaci osoby kupują luksusowe dobra jedynie po to, by wykazać, że są bogaci. Późniejsi ekonomiści dowiedli, że nie dotyczy to tylko krezusów, lecz praktycznie wszystkich. Wystarczy przyjrzeć się naszym tablicom na Facebooku.

- Wiele naszych decyzji opieramy na porównaniu się spośród innymi. Wybieramy to, co wydaje nam się, hdy będzie pasowało do pozostałości - mówi Fernando Zapatero, ekonomista z USC Marshall School of Business przy Los Angeles.

Ekspert podkreśla, że w którymś stopniu porównywanie się wraz z innymi może być istotą do osiągnięcia sukcesu. Być może bowiem motywować do lepszej, bardziej wytężonej pracy. Lecz z drugiej strony może prowadzić do tego, że wydajemy finanse na rzeczy, które nie są nam potrzebne i tracimy szansę na uzyskanie tych, na których naprawdę nam zależy.

Wyznaczenie sobie celów w oparciu o nasze wartości wspiera pozbyć się nawyku bezmyślnego wydawania pieniędzy

Lisa Kirchenbauer, zajmująca się planowaniem finansowym, twierdzi, że "bezmyślne wydawanie pieniędzy" to problem bardzo wielu jej klientów. Wielu z tych propozycji nie ma pojęcia, w co właściwie idzie duża liczba ich wypłat i mają dręczące uczucie, że marnują swoje środki na nieprawidłowo rzeczy.

- Wielu z nich pyta np. "Czy wszyscy wydają tak wiele na utrzymanie domu? Lub to jest rozsądne? ". Staram się pomóc dywanom uczynić ich każdy koszt przemyślanym, w kontekście owego, co jest ważne dla nich i w zestawieniu do tego, co istotne dla ich rodziny, kumpli i znajomych - opowiada Lisa Kirchenbauer.

Specjalistka na początku każe własnym klientom dokładnie prześledzić własne wydatki. Następnie mają zbytnio zadanie określić swoje ceny i na ich bazie wyznaczają wspólnie z nią cele. Określenie sobie celów pomaga ludziom zmienić pierwotnego szkodliwe nawyki. Np. jeśli marzą o tym, aby wcześniej przejść na emeryturę, należy im pokazać, że brak oszczędzania i upublicznianie na drogie, zbędne kwestii czyni to niemożliwym. Jeżeli pragną tego wystarczająco mocno, zaczną rozsądniej gospodarować pieniędzmi.

Najważniejsza lekcja jednakże jest taka, że każdy z nas musi wyselekcjonować, na co będzie oszczędzał czy wydawał. Możemy zaspokoić swoje wielkie marzenie - o drogim samochodzie, o podróży dookoła świata itd. - jeśli skupimy się na nim i nie zaakceptować będziemy chcieli jednocześnie tracić pieniędzy na mnóstwo odmiennych rzeczy. Tak samo czynią ci wszyscy ludzie, jakim zazdrościmy. Po prostu nie widzimy tego trudnego przebiegu, jakim był ich dobór, że będą dążyć do odwiedzenia tego konkretnego celu. Podjęli go na bazie o prywatne wartości. My musimy uczynić podobnie, opierając się na temat to, co ważne na rzecz nas.