Jak być bardziej lubianym? Wskazówki na temat charyzmy i stylu bycia

Jak zrobić, żeby ludzie od razu cię polubili - czternaście naukowych sztuczek

Są ludzie, których po prostu się lubi. Naukowcom jednak nie wystarczy wytłumaczenie w postaci charyzmy czy stylu zostania tych osób. Rozmaici uczeni spędzili lata na próbach zrozumienia, co powoduje, iż jedni są bardziej lubiani od innych i łatwiej nawiązują znajomości.

Poniżej zebraliśmy 14 najciekawszych testowań na temat tego, jak sprawić, by ludzie błyskawicznie cię polubili. Frakcja z nich to rady dotyczące komunikacji werbalnej, inne - języka ciała. Każde jednak pozwolą budować mocniejsze, głębsze relacje z ludźmi:

1. Kopiuj osobę, z którą przebywasz

Nazywa się to "lustrzanym odbiciem" i polega na delikatnym naśladowaniu zachowania danej osoby, np. jej gestów, wyrazów facjatyfizjonomij.

W 1999 r. naukowcy z Uniwersytetu po Nowym Jorku stwierdzili istnienie "efektu kameleona", który narasta, gdy ludzie podświadomie kopiują swoje zachowania. Takie upodabnianie się ułatwia wzajemne polubienie. Sprawdzono to na 36 parach kobiet i mężczyzn, w których obserwowano, czy następuje naśladowanie oraz jakie interakcje zachodzą pośród badanymi. Potem uczestnicy dysponowali określić, jak bardzo polubili własnego partnera. Oczywiście te pary, w których zachodziło naśladowanie, częściej wskazywały na polubienie drugiej osoby.

2. Spędzaj więcej czasu spośród ludźmi, z którymi pragniesz się zaprzyjaźnić

Według badań, jednostki bardziej lubią osoby obecnie im znane. Psychologowie spośród Uniwersytetu w Pittsburghu sprawdzili to na grupie na studiach, do której włączono cztery kobiety udające studentki. Przychodziły na zajęcia wraz z różną częstotliwością, a wówczas gdy później studentom pokazano pierwotnego zdjęcia, mężczyźni największą osobę wyrażali właśnie wobec pań, które najczęściej pojawiały się w klasie - pomimo, że nie wchodzili wraz z nimi w żadne interakcje.

3. Mów odmiennym komplementy

Ludzie kojarzą przymiotniki, jakich używasz do opisywania innych, z twoją osobowością. Fenomen ten nazywa się "spontanicznym przeniesieniem cech". To świadczy: jeśli opisujemy kogoś jak dobrego i łagodnego, pozostali będą kojarzyć te własności z nami. Według doświadczeń opublikowanych w "Journal of Personality and Social Psychology" efekt ten występuje poniekąd wtedy, gdy ktoś ma świadomość, że wcale nie dysponujemy danej cechy charakteru.

Należy pamiętać, że odrabia to też w główną stronę: jeśli mówimy złe rzeczy o innych, będą one podobnie z nami kojarzone.

4. Staraj się okazywać pozytywne emocje

Według naukowców z Uniwersytetu Hawajów i Uniwersytetu Ohio, ludzie podświadomie wyczuwają emocje osób wokół nich. Prawdopodobnie przebieg zdarzeń się tak, bo podświadomie często kopiujemy mowę organizmu innych ludzi, a więc w efekcie czujemy się podobnie do nich. Jeśli więc chcesz, żeby ludzie dookoła ciebie byli szczęśliwi, staraj się komunikować porządne emocje.

5. Czy ciepły i kompetentny

Badacze spośród Uniwersytetu Princeton stworzyli teorię, według której oceniamy innych na podstawie ich "ciepłoty" i kompetencji.

Według nich, jeśli potrafisz zobrazować się jako osoba energii - to znaczy, np. niezbyt skłonna do wojny i przyjazna - jednostki poczują, że mogą wam ufać. Jeśli będziesz zaś wydawać się kompetentny a mianowicie na przykład, masz ogromny status ekonomiczny lub jesteś wyedukowany - inni będą częściej cię szanować.

Według psycholog Amy Cuddy z Harvardu w czołowej kolejności należy jednak ujawniać "ciepło", a nie kompetencje, szczególnie w biznesowych sprawach. Wbrew pozorom bowiem, ważniejsze jest, by potencjalny nabywca czy partner nam zaufał, niż uważał za kompetentnych.

6. Raz na jakiś czas pokazuj swoje wady

Według "efektu orła", ludzie polubią cię bardziej, jeśli popełniasz defekty, ale tylko gdy sądzą, że jesteś kompetentny. Pokazanie, że nie jesteś świetny, sprawia, że inni mają możliwość łatwiej się z tobą identyfikować.

Udowadniał to m. in. Elliot Aronson z Uniwersytetu w Austin w Teksasie, który stwierdził to, badając studentów. Pokazywał im nagrania osób biorących udział w quizie. Uczestnicy, którzy dobrze radzili samemu z pytaniami, ale na koniec rozlali kawę, częściej budzili sympatię niż tobie, którzy dobrze sobie radzili, lecz nie mieli wpadki z kawą lub w ogóle nie radzili sobie właściwie i ją rozlali.

7. Podkreślaj wspólne wartości

Jak już pisaliśmy, bardziej lubimy osoby podobne do nas, na różnych poziomach. W wypadku wartości sprawdzał to Theodore Newcomb, który w własnym eksperymencie badał podejście uczestników do kontrowersyjnych tematów. W następnej kolejności umieścił ich w określonym domu na krótki przebywanie.

Jak się pokazało, lokatorzy o podobnych poglądach byli tymi, którzy więcej się lubili.

8. Subtelnie przekraczaj barierę dotyku

"Subtelnie" oznacza tak, żeby podana osoba tylko ledwo zauważyła, że jej dotknąłeś. Chodliwy przykład takiego gestu wówczas np. klepnięcie lub dotyk ramienia, co może wytwarzać w drugiej osobie gorące uczucia.

Udowodnili wówczas m. in. francuscy naukowcy, którzy badali, jak zakończą się konwersacje mężczyzn wraz z przypadkowymi kobietami na ulicy. Rozmowy przebiegały o wiele lepiej, gdy uczestnicy delikatnie dotykali ramion kobiet, niż gdy nic nie robili.

Z kolei w Uniwersytecie Missisipi podobne badanie przeprowadzono z udziałem kelnerek. Te, które delikatnie dotykały klientów podczas podawania rachunku bankowym, otrzymywały o wiele lepsze napiwki od kelnerek, które nie dotykały płacących.

9. Uśmiechaj się

Od dawna powtarza się, że uśmieszek to podstawa tego, żeby ludzie postrzegali nas jak pozytywnych. Potwierdziły to mnogie badania, to także opinia wielu trenerów, coachów lub najzwyczajniej w świecie miliarderów - np. Richard Branson znany wydaje się z krzewienia takiego dodatniego podejścia do ludzi.

Według najnowszych badań badaczy ze Stanforda, nawet przy przypadku interakcji z wirtualnym avatarem, reprezentującym znajomych po drugiej stronie sieci, osoby reagowali bardziej pozytywnie w awatary z większym uśmiechem.

Uśmiechanie się to także jeden ze rodzai na bycie zapamiętanym jak i również natychmiastowo polubionym. Pamiętajcie jednak, by w pracy nie uśmiechać się zbyt dużo - współpracownicy mogą odebrać to jak... naiwność.

10. Patrz na drugą osobę tak, jak chce być widziana

Ludzie lubią być postrzegani naprawdę, jak sami o samemu myślą - co określa się teorią autoweryfikacji. Którykolwiek z nas według tej dziewczyny szuka potwierdzenia własnej doświadczeń o sobie, pozytywnej czy negatywnej.

Pokazali to m. in. badacze wraz ze Stanforda, którzy zebrali 2-ie grupy ludzi: negatywnie i pozytywnie oceniających siebie. Zapytani, z kim woleliby przebywać, pierwsi wybierali osoby sądowe wobec nich, drudzy na odwrót. Podobnie działa zachowywanie się tak, jak byś kogoś już lubił - nawet jeśli nie wiesz, co dana osoba czuje do ciebie.

11. Powiedz wykładzinom sekret

"Ujawnienie się" może stanowić jedną z najlepszych technologii budowania relacji. Jak pokazali naukowcy z kilku uniwersytetów we wspólnym badaniu, studenci, którym opłacono spędzenie czasu z drugą osobowością, bardziej ją lubili, o ile w tym czasie zadawali jej coraz bardziej intymne pytania. W parach, w których pytania były płytkie, powierzchowne, ta zależność nie zachodziła.

Jeśli podzielisz się z kimś intymnymi sekretami, zapewne poczują, iż jesteś im bliski jak i również również będą chcieli zwierzyć ci się w przyszłości.

12. Pokaż, hdy dotrzymujesz tajemnic

Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Floryda oraz Singapurskiego Uniwersytetu Zarządzania, ludzie wysoko cenią zarówno wiarygodność, jak i uczciwość oraz niezawodność.

Cechy owe zdają się szczególnie istotne, gdy wyobrażamy sobie doskonałego przyjaciela lub pracownika. Jak opisuje Suzanne Degges-White wraz z Northern Illinois University w PsychologyToday:

Wiarygodność składa się z kilku elementów, w tym uczciwości, solidność, lojalności, i podczas wówczas gdy każda z tych właściwości jest ważna w udoskonaleniu relacji, to uczciwość i niezawodność są uznawane zbytnio najważniejsze w przyjaźni.

13. Pokaż poczucie humoru

Badania z kilku amerykańskich uniwersytetów potwierdziły, że niezależnie które to cechy przypisujemy idealnemu partnerowi, zawsze ważne w zanim jest poczucie humoru. Inna grupa naukowców odkryła, hdy wykorzystanie poczucia humoru w czasie pierwszego spotkania z kimś może sprawić, że ów osoba polubi nas w wyższym stopniu.

14. Pozwól wykładzinom mówić o sobie

Według niedawnych badań z Harvardu, gadanie o sobie może stanowić z natury czynnością nagradzającą w mózgu, tak samo, jak jedzenie, seks czy zarabianie pieniędzy.

Naukowcy posadzili uczestników w urządzeniu do rezonansu magnetycznego mózgu (fMRI) i zadawali dywanom pytania o ich bądź cudze opinie. Jednocześnie członek rodziny lub przyjaciel, którego uczestnicy mieli przyprowadzić, siedział obok maszyny. W poniektórych przypadkach proszono badanych na temat podzielenie się opinią wraz z bliskim.

W wynikach okazało się, że ośrodki mózgu odpowiedzialne za motywację i tzw. ośrodek nagrody były najbardziej aktywne, kiedy uczestnicy dzielili się danymi, ale również, kiedy mówili o sobie, chociaż pies z kulawą nogą nie słuchał. Zatem prawdopodobnie pozwolenie drugiej jednostce na podzielenie się swymi własnymi przemyśleniami, zamiast opowiadać na temat własnych, może sprawić, iż lepiej zapamiętają wasze zgromadzenie.

Brookings, AEI: Wyjście W. Brytanii z UE byłoby niekorzystne dla USA Wraz z świata