CD Projekt królem eksportu IT w Polsce. O ich wyniku inni mogą pomarzyć

CD Projekt królem eksportu IT w Polsce. O ich wyniku inni mają możliwość pomarzyć

CD Projekt w rankingu największych firm INFORMATYKĄ w Polsce zajmuje przed chwilą 18. miejsce, ale... wydaje się na pierwszym, jeśli chodzi o skalę eksportu w tej branży w 2015 roku. Jak do odwiedzenia tego doszło? Odpowiedzią jest jedno słowo: Wiedźmin.

CDP - król eksportu

Aż 95 proc. sprzedaży CDP jest z zagranicy - to główny powód wskoczenia na 1. miejsce po rankingu eksporterów produktów jak i również usług IT w Polsce w 2015 roku, według raportu ITwiz Best setka, sporządzonego przez branżowy składnica ITwiz. Oczywiście, w 2015 r. CD Projekt sprzedawał głównie Wiedźmina 3 będącego globalnym hitem, a zatem i szacunkowa wartość tego eksportu robi wrażenie: 665 mln złotych.

To prawie dwa razy więcej, aniżeli odnotowała druga firma po zestawieniu eksporterów IT:

 1. CD Projekt (665 mln zł ze zbytu oprogramowania)
 2. Wincor Nixdorf (360 mln zł wraz z sprzedaży sprzętu i usług IT, z udziałem stosownie 80% i 20%)
 3. Atos Polska (325 mln zł, usługi IT)
 4. Ericpol (318 mln złotych ze sprzedaży usług IT)
 5. Comarch (314 mln zł ze sprzedaży aplikacji i usług IT)

Co jednak istotne, mimo takiego sukcesu zagranicą, CDP nie łapie się do zestawienia 10 największych przedsiębiorstw w branży na terytorium polski. W rankingu Best setka zajął 18. miejsce, spośród przychodami na poziomie 698 mln złotych, z czegoż wspomniane 665 mln pochodziło spoza Polski. Rok do roku CDP zaliczył w najwyższym stopniu spektakularny wzrost przychodów - o 1926 proc.! Producent "Wiedźmina" jest także liderem w kwestii profitu brutto, który stanowił 58 proc. przychodów w 2015 roku i wyniósł łącznie 414 mln zł. Wówczas o wiele więcej od "niekwestionowanego lidera", którym do tej pory było Asseco z zyskiem brutto 298 mln zł.

Największe firmy IT w Polsce

Pierwsza w rankingu największych przedsiębiorstw IT w Polsce ABC Data, dystrybutor sprzętu IT, miała ponad 3 miliardy przychodów, ale nie załapała się nawet do czołowej piątki eksporterów. Co więcej, cały eksport urządzeń informatycznych wyniósł łącznie 414 mln złotych, a więc nawet nie tyle, ile sięga kwota eksportu jednego towaru CD Projekt.

Przychody pierwszych 20. największych firm IT w Polsce (w tys. zł) za raportem Best 100 ITwiz:

Foto: Na podstawie raportu ITwiz Best 100 / Mariusz Olszewski

Najwięksi w polskim INFORMATYKĄ: dystrybutorzy i zagraniczne korporacje

ITwiz w swoim raporcie zaznacza przy tym, że jeżeli wyłączyć firmy będące wyłącznie dystrybutorami gotowych rozwiązań (no. ABC Data, AB, TechData czy Komputronik), to na pierwsze miejsca rankingu trafiłyby kolejno: Lenovo, IBM, HP Inc, HP Enterprise jak i również Dell - a zatem wyłącznie polskie oddziały międzynarodowych korporacji.

Ze stricte polskich firm w jakimś zestawieniu pierwsze pojawiłoby się Asseco na 7. rejonie, za Microsoftem.

Na takie ułożenie firm po rankingu miała wpływ odrzucić tylko premiera "Wiedźmina 3", ale też podział Hewlett-Packard na część Inc. oraz Enterprise. Gdyby HP dalej funkcjonowało jako 1-a spółka, zapewne top 10 największych firm wyglądałoby nieco inaczej.

Jednocześnie na wyniki finansowe branży IT spory wpływ miał wątły złoty. Jak wskazuje po raporcie ITwiz, wartość naszego rynku IT to w porządku. 11 mld dolarów i dzieli się to kolejno na sprzedaż:

 • sprzętu - 52 proc.
 • oprogramowania - trzydzieści proc.
 • usług - 18 proc.

Ponieważ średnioroczny kurs dolara, twierdzi raport, wyniósł w 2015 roku 3, 77 zł, zaś w 2014 stało się to 3, 16 złotych, to wartość polskiego sektorze IT zwiększyła się za pośrednictwem to z 34 mld zł do ponad 41 mld.

Wpływ kursu złotego widać też stało na wyniki poszczególnych firm, przede wszystkim międzynarodowych przedsiębiorstw. IBM na przykład własne rozwiązania w naszym kraju sprzedaje po dolarach (sprzęt) lub przy euro (oprogramowanie) - jak i również w dolarach przychody przedsiębiorstwa wzrosły o ok. trzech proc., ale w złotówkach już o 21 proc.

Tagi: CD Plan gry telewizyjne biznes INFORMATYKĄ Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku są pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Automatyzacja procesów w marketingu - czy się opłaca?