Inwestycje w Polsce w 2016 roku

Polskie inwestycje hamują. Wydaliśmy jedynie 2 proc. unijnych pieniędzy. "To przez paraliż decyzyjny"

Inwestycje zamiast przyspieszać hamują. Do tej pory wydaliśmy jedynie 2 proc. unijnych funduszy na czasy 2014-2020. Co się przebieg zdarzeń? - Minister Morawiecki powiada jedno, a rząd czyni drugie. Po zmianach kadrowych na różnych szczeblach przystaje do paraliżu decyzyjnego - mówi Business Insider Nasz kraj, dr Przemysław Kwiecień, podstawowy ekonomista X- Trade Brokers.

Najpierw garść faktów. Jak podaje Narodowy Pula Polski, inwestycje w głównym kwartale tąpnęły o jednej, 8 proc. Okres od momentu kwietnia do czerwca był jeszcze gorszy - inwestycje osunęły się o czterech, 9 proc.

"Klimat inwestycyjny pogarsza m. in. nadal zwiększona (choć, jakie możliwości istotne, już nierosnąca w II kw. ) niepewność, z jaką przedsiębiorcy oceniają perspektywy swojego przedsiębiorstwa a także jego otoczenia" - czytamy w raporcie NBP. Jakie możliwości więcej, dużym problem jest również zator w wydawaniu unijnych pieniędzy.

Foto: NBP Dynamika inwestycji

Według Ministerstwa Rozwoju (dokument wraz z 26 lipca) wydaliśmy tylko 2 proc. funduszy z UE:

Wartość kosztów beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła niemalże 7, 4 mld złotych, a w części dofinansowania UE ok. 6 mld zł, tj. niespełna dwa proc. puli na czasy 2014-2020.

Te tylko sugestie znajdziemy w analizie NBP. Bankowi analitycy piszą, że "pomimo stopniowej reformy niezadowalający jest stan jak i również tempo poprawy wdrażania kasy unijnych z nowej perspektywy, co ogranicza pulę dostępnych środków dla finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach oraz zmniejsza podaż przetargów ze strony www sektora publicznego (gł. lokaty infrastrukturalnych)".

Brak wydatkowania funduszy hamuje inwestycje

Pisaliśmy w ten sposób jakiś czas temu, gdy okazało się, że wybraną z pierwszych gałęzi gospodarki, która odczuwa wysychający mnóstwo przetargów, jest rodzima budowlanka.

Opóźnienia we wdrażaniu funduszy w większości programów operacyjnych sięgają roku, a w przypadku inwestycji kolejowych – dwóch lat.

Najgorzej jest w samorządach. Narodowy Bank Polski wyjaśnia, że "zapaść inwestycyjna szczególnie dotknęła przedsiębiorstwa samorządowe".

Inwestycje rozbijają się o "paraliż decyzyjny"

Dlaczego Polska ma tak duży problem z pchnięciem inwestycji? - Minister Morawiecki mówi jedno, a rząd robi drugie. Z jednej strony mamy zapowiedzi, że Polacy powinni wkładać, budować polski kapitał i tak dalej. Z drugiej zaś rząd podejmuje szereg działań, które nie wspierają inwestycji teraz i nie są ich wspierać z czasem a mianowicie mówi Business Insider Nasze państwo dr Przemysław Kwiecień, naczelny ekonomista XTB.

Co ma na myśli? Podług eksperta po zmianach kadrowych przeprowadzonych przez PiS dzięki różnych szczeblach dochodzi do paraliżu decyzyjnego:

Rząd prowadzi politykę wzmożonych nakładów socjalnych, co wiąże się ze wzrostem deficytu. Samorządy są pod silną presją, także polityczyną, żeby nie zwiększać deficytu finansów ogólnych, który w tej chwili pęka w szwach. To wstrzymuje pierwotnego decyzje.

Kwiecień wskazuje także, że kapitał lokalny nie ma zbyt wielu zachęt do inwestycji długofalowych. - Przypomnijmy sytuację wraz ze spółkami skarbu państwa, kiedy minister energii kosztem akcjonariuszy mniejszościowych wyprowadził dywidendę. To nie zachęca indywidualnych kontrahentów do inwestycji - uważa ekonomista.

Zniechęcać może również ujednolicenie podatków, które uderzy po kieszeni najkorzystniej zarabiających. - W końcu to właśnie ich przede wszystkim stać na progres innowacji - mówi.

Czy więc w bieżącej sytuacji założenia Ministerstwa Finansów co do wzrostu oszczędnego w 2016 r. (3, 4 proc. ) są realne? - Widzę jakąś dozę realizmu. Najważniejszy wydaje się być IV kwartał. To w takim przypadku jest najwięcej inwestycji jak i również to one będą główne dla wzrostu w całym roku - kończy Kwiecień.

Foto: NBP Jaki to procent przedsiębiorstw chce podwyższyć swoje inwestycje Tagi: inwestycje Polska UE gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

GUS: stopa bezrobocia w kwietniu to 9, 1 proc.