Donald Trump nakłada cła w Chiny. Miedź pod kreską

Donald Trump nałożył cła na chińskie produkty o wartości pięćdziesięciu mld dol. Jest ostra odpowiedź Chin

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie 25-proc. ceł na produkty chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych wartości 50 mld dol. Chiny zapowiedziały odwet.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje szóstą sesję z rzędu, coraz mocniej oddalając się od 4-letnich szczytów ustanowionych przed tygodniem. Metal przy dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany teraz po ok. 7150 dol zbytnio tonę, w dół o ok. 0, 4 proc.

Od początku tygodnia wycena kontraktów na miedź na LME spadła o ok. 2 proc. To pierwszy spadkowy tydzień gwoli metalu od połowy maja. Część inwestorów wciąż pozostaje byczo nastawiona do miedzi, choć bardzo przeszkadza wojna handlowa, która wchodzi w nowy etap. Czemu?

Donald Trump nakłada cła na Chiny

O tym, że prezydent USA Donald Trump zatwierdził decyzję na temat wprowadzeniu ceł na chiński import wart ok. pięćdziesięciu mld USD jako naczelna agencja Bloomberg i Wall Street Journal. Po południu pojawiła się oficjalna dane, potwierdzająca te doniesienia.

Na liście 1102 chińskich towarów objętych nowymi cłami znajdują się produkty wytworzone w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie, na których progres postawił Pekin w ramach długoterminowego planu "Made in China 2025".

Strategia ta ma pomóc Chinom objąć dominującą rolę w odcinkach globalnej gospodarki opartych dzięki najnowocześniejszych technologiach, w niniejszym w technologii o podwójnym a mianowicie militarnym i cywilnym a mianowicie zastosowaniu.

Nowe prawo mogą wejść w żywot w najbliższych dniach.

Ceny miedzi. Wojna handlowa przeszkadza

Rynek miedzy przetworzonej odnotuje w 2019 r. niedostatek 330 tys. ton vs nadwyżki 40 tys. ton w bieżącym roku a mianowicie wynika z prognoz International Copper Study Group. Przymusowe zamknięcie największej huty miedzi w Indiach - Vedanta - zmniejszy produkcję przy tym kraju o 30 proc. do marca a mianowicie prognozuje indyjska agencja Care Ratings.

Inwestorzy obawiają się również o miniaturową ilość nowych projektów wydobywczych oraz o możliwość wybuchu kolejnych strajków w dużych kopalniach (wciąż niewyjaśniona rzecz żądań płacowych w chilijskiej Escondida).

Z innej strony, spodziewane kolejne podwyżki stóp proc. w AMERYCE, które mogą schłodzić gospodarkę USA (drugi największy wytwórca na świecie) oraz perspektywa eskalacji globalnej wojny handlowej studzi apetyty inwestorów a mianowicie wskazuje George Gero, zarządzający RBC Wealth Management spośród Nowego Jorku.

Odwet Chin

Chiński resort handlu według ogłoszeniu przez USA karnych ceł ogłosił, że natychmiast nałoży cła o identycznej sile i skali. Wszystkie zawarte porozumienia będą anulowane – oświadczyli w piątek Chińczycy.

"Chiny nie chcą wojny handlowej, ale w obliczu krótkowzrocznych działań USA, które utrudniają innym, nie mają innego wyjścia, jak silny odwet" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie chińskiego ministerstwa handlu.

"Natychmiast zastosujemy środki podatkowe na temat takiej samej skali jak i również takiej samej sile, a wszelkie porozumienia komercyjne osiągnięte dotychczas przez obie strony w czasie naradzie zostają unieważnione" - poinformowano.

Wieczorem polskiego periodu Chiny poinformowały, nałożą 25-procentowe cła na 659 rodzajów towarów z USA o wartości pięćdziesięciu mld dol.

Taryfy celne o wartości 34 mld dol. wejdą po życie 6 lipca i dotyczyć będą takich dóbr, jak produkty rolne, cytrusy morza i samochody. Cła na inne produkty mają być ogłoszone w dalszym terminie.

Jeszcze po ubiegłym miesiącu wydawało się, że negocjacje handlowe Chin i USA mogą przyczynić się do ugody, an dwie strony informowały o uzyskaniu porozumienia. Chiny miały zwiększyć import z USA, by "znacznie zmniejszyć" deficyt tego kraju w dwustronnej wymianie, an oba kraje posiadały się powstrzymać od nakładania na siebie wzajemnie ceł.

[Artykuł zaktualizowany]

Audi A8 50 TDI a mianowicie osiągi, wyposażenie, koszt